Investering i vin

Fine wine har givet afkast på linje med guld og kunst. Og du kan drikke investeringen, hvis det går galt.

Tekststørrelse

Vinauktioner, Liv-ex-indeks og salgspriser på kultvine signalerer, at Fine wine kan være en investering. Men er det faktisk en god investering? Svaret afhænger meget af, hvilken periode, hvilke vine og hvad du sammenligner med. Det er præcis det, vi prøver at belyse her – uden salgsargumenter.

FAKTA

Kort om investering i vin

  • Liv-ex Fine Wine 1000 gav ca. 146 % afkast over 10 år (2013–2023) – mere end guld og kunst
  • Over 118 år gav Fine wine 3,7 % om året mod 5,2 % for globale aktier (Oxford-analyse)
  • Professionel opbevaring og forsikring koster typisk 1–2 % af porteføljens værdi om året
  • Auktionshuse tager 15–25 % i købergebyr – transaktionsomkostningerne er høje
  • Korrelationen med aktiemarkedet er lav – vin giver reel diversifikationsværdi i en portefølje

Liv-ex – vinmarkedets børs

Liv-ex (London International Vintners Exchange) er det globale sekundærmarked for Fine wine. Det fungerer som en slags børs for investorer og vinhandlere. Liv-ex udgiver en række indeks, der bruges til at måle markedets performance:

IndeksHvad det måler
Liv-ex Fine Wine 50De seneste 10 årgange af Bordeaux' fem 1. Cru'er. Hurtig temperaturmåler for Bordeaux.
Liv-ex Fine Wine 100De 100 mest handlede vine på markedet – det mest citerede benchmark.
Liv-ex Fine Wine 10001.000 vine på tværs af alle regioner. Det bredeste billede af markedet.

Historisk afkast – hvad siger tallene?

Her er det afgørende at skelne mellem perioder. Vinmarkedet følger sin egen cyklus, der ikke altid overlapper med den brede økonomi:

Aktivklasse10-årsafkast (2013–2023)VolatilitetLikviditet
Aktier (S&P 500)ca. 220–250 % inkl. udbytteHøjMeget høj
Sjælden whiskyca. 280 %LavLav
Fine wine (Liv-ex 1000)ca. 146 %LavLav
Kunst (Mei Moses-indeks)ca. 70–90 %LavMeget lav
Guldca. 30–40 %MiddelHøj
LuksusureMeget varierendeHøjMiddel

Over 10 år slog Fine wine altså guld, kunst og luksusure, men ikke aktier og sjælden whisky. Zoomer man endnu længere ud, bliver billedet mere nøgternt: Over 118 år gav Fine wine 3,7 % om året mod 5,2 % for globale aktier og 6,5 % for amerikanske aktier alene, ifølge en Oxford-analyse. Vin er hverken den bedste eller dårligste investering – det handler om kontekst.

Bobler og korrektioner

Vinmarkedet er ikke en jævn kurve opad. Det har sin egen boblecyklus:

  • 2009–2011: Kina-boblen. Eksplosiv kinesisk efterspørgsel på Bordeaux drev priserne til astronomiske niveauer. Da den kinesiske økonomi afkølede og importafgifterne steg, kollapsede markedet. Bordeaux-topvine tabte 30–40 % af sekundærmarkedsværdien på få år.
  • 2020–2022: COVID-stigningen. Da S&P 500 faldt 23 % i foråret 2020, slap Liv-ex 1000 med -4 % og var allerede i bedring i maj. Vinmarkedet steg derefter kraftigt til 2022.
  • 2023–2024: Korrektionen. Liv-ex 100 faldt 9,2 % i 2024 og 11 % samlet for hele året. Bordeaux-klassikerne som Lafite Rothschild faldt 18 % i gennemsnitspris.

Vinmarkedet er ikke en jævn kurve opad. Forvent bobler og korrektioner – ikke mindst i de mest populære og bredt kendte segmenter som Bordeaux' 1. Cru'er.

Reelle omkostninger – hvad der spiser afkastet

Bruttoafkastet fra Liv-ex-indeksene ser fornuftigt ud. Nettoafkastet efter omkostninger er en anden snak. En investor skal typisk lægge til:

  • Professionel opbevaring: Vin skal lagres ved konstant temperatur og luftfugtighed. Professionelle vindepoter koster typisk 1–2 % af porteføljens værdi om året.
  • Forsikring: En samling af betydelig størrelse bør forsikres særskilt.
  • Transaktionsomkostninger: Auktionshuse tager købergebyrer på 15–25 %. Specialiserede platforme er billigere, men ikke gratis.
  • Likviditet: Du kan ikke sælge en kasse vin på 30 sekunder som en aktie. Processen tager uger til måneder, og sælger du hurtigt, sælger du billigt.
  • Forfalskning: Falsk vin eksisterer. Rudy Kurniawan-skandalen (2012) viste, at selv erfarne samlere kan snydes for millioner. Dokumenteret provenance er en betingelse for tryg handel – og en præmie, man betaler.

Fordele som aktivklasse

Billedet er ikke kun nuanceret negativt. Fine wine tilbyder reelle fordele som supplement til en bred portefølje:

  • Lav korrelation med aktier: Vin følger ikke aktiemarkedet i takt, hvilket giver reel diversifikationsværdi. COVID-eksemplet er det tydeligste bevis.
  • Inflationshedge: Reale aktiver som vin, guld og ejendom har historisk bevaret købekraft bedre end kontanter under inflationsperioder.
  • Lav volatilitet: Priserne svinger langt mindre end aktier – selv i dårlige år.

Hvordan investerer man i vin?

Private investorer kan tilgå vinmarkedet på tre måder:

  • Direkte køb: Erhvervelse af flasker via negociant, auktionshus eller Liv-ex-platform. Kræver opbevaring, forsikring og markedskendskab.
  • Vinforvalter: Platforme som Cult Wines og Winecap tilbyder porteføljeforvaltning i Fine wine mod et forvaltningsgebyr – lavere adgangsbarrierer, men et ekstra omkostningslag.
  • Tokenisering: Delt ejerskab af enkeltflasker via digitale platforme er i fremvækst, men markedet er umodent og ureguleret.

Den ærlige konklusion

Fine wine som investering er ikke dumt – men det er heller ikke en let vej til rigdom. Over 10-årige horisonter har det historisk givet solide afkast med lav volatilitet. Den lave korrelation med aktier giver reel diversifikationsværdi som supplement til en bred portefølje. Men over meget lange perioder taber vin til aktier. De reelle omkostninger – opbevaring, forsikring, transaktioner – reducerer nettoafkastet mærkbart.

Den fornuftige tilgang: Fine wine hører hjemme i den del af en portefølje, der ellers ville gå til guld, kunst eller andre reale aktiver. Det er ikke et alternativ til aktier. Og i modsætning til guld kan du drikke fejlinvesteringen.

Se Kultvine for de vine, der topper auktioner og samlerlister, og Prisen på vin for en forklaring på, hvad der reelt driver priserne.

Læs mere i leksikonet →
Etiketscanner
Foto af etiket