Vinanmeldelse august 2010 af LBJ
Wolf Blass producerer en lang række vine i forskellige prislejer fra omkring 50 kr. til over 500 kr.
Dette er den dyre hverdagsvin.
Druerne er
høstet før temperaturen når sit højeste, angiveligt for at undgå, at vinen bliver
kvabset og alt for
fed. Dele af vinen har fået en
malolaktisk gæring og der er benyttet
egefade - uvist om de har været nye.
Farven er grøngullig.
Duften er mild, med melon, mandarin og en anelse tropisk
frugt, men der er bestemt ikke tale om en aromatisk tropefrugtbombe, som en billigere australsk hvidvin ofte kan være.
Den er relativ fed i munden med egetræ som det dominerende element. Det er især tydeligt, den når op over køleskabastemperatur.
Der er lidt
syre i vinen som gør, at den ikke virker helt
flad.
Smagen er ikke særlig intens og der savnes noget frugt og friskhed.
En lidt kedelig vin, der hverken er det ene eller det andet. Ikke specielt frugtig, ikke specielt fyldig og ikke specielt
frisk.
Lugter lidt for meget af, at det er en metervare, som ikke må falde igennem på nogle punkter og derfor heller ikke har en særegen profil.
Vinen er bestemt ikke dårlig, bare intetsigende. Til 90 kr. vil jeg hellere drikke en vin med mere personlighed.
89,95 kr. hos SuperBest ved køb af 1 stk.Læs mere om
South Australia og
Australien i leksikonet.