Fakta om vinen
Type
Rødvin
Producent
Ara
Årgang
2009
Alkohol
13.5%
Skruelåg
Ja
Økologisk
Nej
Druer
Pinot Noir
Land
New Zealand
Område
Marlborough
Kort over vinregion Marlborough


Årgang 2009
Pris
135,00 kr./1 stk.
Forhandler
H.J. Hansen

Brugerne synes
0 har vurderet vinen:

Ara Composite Pinot Noir 2009

Vinanmeldelse januar 2012 af LBJ
Ara Composite Pinot Noir 2009 2009

Ara Composite årgang 2009 sælges som H.J.Hansen og Vinspecialistens "stjernevinen 2012" og det forpligter jo! Jeg sætter stor pris på Pinot Noir fra kølige himmelstrøg og sådan en er Ara netop.

Ara Composite har en fantastisk duft af røde bær, mineralitet og en smule peber, som i øvrigt er meget typisk for netop Pinot Noir fra Marlborough. Så en terroir-tro vin. Vinen er meget let rødlig og tydelig transparent. I munden er den blød med friske bløde tanniner. Drikkemoden nu, hvor den har sin klare frugt og bløde tanniner. Smagsmæssigt går de røde bær igen ledsaget en en let frugtsødme og ditto syre. Eftersmagen er ganske lang for druesorten og slutter i noget der minder om lakrids og røg.

Når vi ikke lander på 4 stjerne skyldes det kun, at man fra Marlborough kan opdrive en mere koncentreret og mineralsk vin, som besidder samme lethed og autenticitet. Men prismæssigt får man lige præcis hvad man betaler for og det er altid en kompliment.

135,00 kr. hos H.J. Hansen ved køb af 1 stk.

Læs mere om Marlborough og New Zealand i leksikonet.

Flere vinanmeldelser fra Marlborough (13)


middel (under 80) god (80-84) meget god (85-89) fremragende (90-94) exceptionel (95-100)